Friday, 20. October 2017.
  • :
  • :

Težak poraz od Švedske u Zenici, ali glavu gore – nije sve izgubljeno

Nakon dvije sjajne partije i dvije pobjede u Skenderiji nad Slovačkom i Armenijom, naši košarkaši su u Zenici odigrali lošu utakmicu, pa je Švedska upisala veoma vrijednu pobjedu u grupi pretkvalifikacija za odlazak na Mundobasket. Šveđani su nas dobili na svom parketu, Duško Vujošević upozoravao je na “ozbiljnost i kvalitet protivnika”, ali uzalud sve, nismo uspjeli da upišemo pobjedu protiv nezgodne skandinavske selekcije, koja je očigledno jako dobro prostudirala našu igru.

Na početku utakmice izgledali smo sjajno i brzo smo imali sedam razlike (16:9), no već do kraja prve dionice Šveđani su se vratili (23:23). U drugu dionicu Švedska ulazi s više samopouzdanja, igra bolje i na poluvrijeme odlazi sa plus osam (44:36). Nismo uspjeli da kontrolišemo skok, nije nas slušao niti šut, dok su Šveđani nekako bez većih problema stizali do poena i sredinom treće četvrtine bilo je plus 10 za goste (49:39). Iako smo uspijevali pronalaziti rješenja u napadu, u odbrani smo bili poprilično nemoćni i bilo je skoro nemoguće spustiti prednost Šveđana u finišu trećeg perioda. U zadnju četvrtinu Šveđani ulaze sa prednošću od devet razlike (65:55).

Blijedo lice pokazali smo i u zadnjih 10 minuta. Dosta grešaka, dosta nervoze, loša igra u odbrani, Švedska je lako došla i do plus 14 i tu je, zapravo, priča o večerašnjem meču i završena. Do kraja nas je Švedska razbila i nanijela nam jako težak poraz. Massamba je ubacio 18 poena u pobjedi Švedske, Eriksson 15, 14 je dodao Spires, a 14 Gaddefors. U našim redovima 11 Tomić, Musa 12, Vrabac 10. Ostalo je još da se igra u pretkvalifikacijama, još smo u igri za prolaz i ne treba odustajati nakon novog poraza od Švedske, no jasno je da su stvari znatno gore po naš tim.

BIH – Švedska 72:88 (23:23, 13:21, 19:20, 17:24)

BiH: Sejfić 5, Lončar 4, Lazić 5, Atić 4, Vrabac 10, Hasandić 3, Gegić 7, Musa 12, Glogovac, Renfroe 6, Gajić 5, Tomić 11.

Švedska: Person 2, Borg 6, Gaddefors 13, Pita, Massamba 20, Pahlmblad 8, Ramstedt 6, Lindqvist 2, Spires 14, Eriksson 15, Schuberg, Engstrom 2.